ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Под небето

Рестарт на здравеопазването искат пловдивски медици

15 години от старта на Реформата – със смяна на 14 министъра на здравеопазването от 38–то Народно Събрание до днешното 43-то Народно Събрание. Тази тема днес събра членове на здравните институции в Пловдив.  Доктор Георги Кръстев, председател на регионалната колегия, бе организатор на срещата, която се състоя в залата на Съединението.  Медиците смятат, че в момента солидарният здравно-осигурителен модел е тотално компромтиран. Руго тяхно становище , че в принципът парите следват пациента е заменен от пациентът следва парите. Постоянно се повтаря мантрата, че броят на хоспитализациите расте. Да, така е. Но броят на хоспитализираните не расте. Защото лечението на пациент с повече от заболяване, се осъществява чрез повече хоспитализации, тъй като НЗОК заплаща само една процедура по една клинична пътека, смята доктор Заимов.
Според събралите с лекари, изхода от ситуацията, е да с даде рестарт на здравната система, а не да с прави реформа. Те искат още раздържавяване на касата, както и да има действаща система за контрол. Медиците смятат, че трябва да се въведе реално вторият осигурителен стълб и доплащането. Да се създадат условия на реална конкуренция между болниците , без оглед на формата на собственост. Освен това, пациентът е  необходимо да се постави в центъра на системата. Събралите се на днешната среща, смятат, че не се ли направят тези неща всичко би било обречено.
Пловдивските лекари искат реални отговорности от институциите, за да може медицинската общност да изпълни своята мисия, каза още д-р Кръстев.
 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Много ясно, че е компрометиран – сега има 2 множества – плащащи и ползващи и сечението на тия две множества пациенти е много малко. Т.е – едни плащат а други ползват, а на тези които плащат ако някога им се наложи да ползват медицински услуги дупе да им е яко.

  2. Ако заплатите на медицинския персонал спрат да зависят от прихода от клинични пътеки, ще спрат и свръххоспитализациите.
    От друга страна, разликата в стойността на отделните клинични пътеки води до разлика в пъти в доходите на медицинския персонал в отделните специалности.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина